9 Mart 2009 Pazartesi

Bir Lisan Bir İnsan, Bir Google Translate Bin Kahkaha


Blogumun sağ köşesine dil çubuğu yerleştirdim. Fikir çok hoşuma gitti. Dil öğrencisi olarak dillerle kafayı bozmuş durumdayım. Sıkıldıkça kendime bir dil seçip, başlıyorum en azından kendimi tanıtmaya. Şu çok sinir bozucu birşey. Adam İngliz ya da Amerikalı zaten heryerde onun dili konuşuluyor diye turist olarak gittiği ülkede gayet cool kendi dilini konuşuyor. İnglizce öğrenip aynı zihniyette gezen Türk arkadaşlar da var. En azından 'teşekkür ederim' demeyi bilmeli insan gittiği ülkenin dilinde. Ben öğrenebildiğim kadar dil öğrenmek istiyorum. Şu ÖSS bitsin, hemen Yunancaya başlıyorum :)

Herneyse gelelim asıl konuya, google translate 'e. Hatırlıyorum ,ilk zamanlar google megolomanlığın doruklarında reklamlar yapıyordu. 'Daha ne yapalım yahu?' gibi :D Hiç işim düşmemişti. Ama şu dil çubuğunu koydum.,heyecanla önce inglizce okuyayım yazılarımı dedim. Elbette yazım kurllarına uymadığım yerleri çevirmemiş. Ama çevirdiğini de öyle bi' çevirmiş ki haha resmen yeni bi yorum katmış. Fransızcası ondan komik. Bulgarcaya hiç girmiyorum bile ! Diğerlerini anlayan varsa lütfen okuyup bana bilgi versin. Eminim ana dili bu dillerden biri olan adam özürlü olduğumu falan düşünür. Ya da çok akıllı olup, şifreli konuştuğumu. Hahaha!
Bu yeni eğlencelik hepinize hayırlı olsun diyorum. Çevir çevir gül xD
Şimdi sen dil okuyorsun,bilmiyor musun yabancı bir dile çevrilirken nasıl anlam kayması-kaybolması olur diyebilirsiniz. Tanrıya şükür, kayma ve kaybolma gördüm, bu google translate resmen yeni bir soluk getiriyor. İşte benim favori örneğim :
Girl stopped me
-Do you have a pipi?
Speech was said:
-Yes.
-I do not have
-No way, what the hell is wrong with you?
-I have a little pipi. (Or whatever it, I have always wondered!)
-O ne ya?
- I'm içerde.Al show.
-Oh!
- Sen de show-pipi

Bakalım. Bundan sonra imla-yazım kurallarına dikkat edeceğim. Belki de iyi çevirir.
Şu kadar tantana yaptım, sanki yabancı okuyucum var! xD Amaan neyse, sizler beni her dilden okuyun yavrularım xD

Hadi baş baş.
Ps. Perşembe gelsin.